JASKINIE BUDAPESZTU

JASKINIE BUDAPESZTU

Budapeszt to podobno stolica o najwyższej średniej rocznej temperaturze w Europie. Nie wiem czy to prawda, ale gdy my tam byliśmy, było upalnie. Gdzie najlepiej schłodzić się w upalny dzień? No wiadomo że w jaskini 🙂

Budapeszt ( to już wiem na pewno ) to stolica, która ma najwięcej na świecie jaskiń, jest ich pod tym miastem aż 170. Kilka jest dostępnych dla zwiedzających. My z uwagi na Helenkę ( 6 lat ), wybraliśmy jaskinię Szemlő Mountain Cave ( Szemlő-hegyi-barlang ), o niskim stopniu trudności. Znajduje się ona po zachodniej stronie Dunaju w części miasta zwanej Buda.

Jaskinie tworzą skały powstałe 50 milionów lat temu, a sama jaskinia powstała około 1 miliona lat temu gdy płyta tektoniczna znajdująca się pod Pesztem, obniżyła się w stosunku do płyty pod Buda. Co ciekawe jaskinie te wydrążyła woda termalna, która podsiąkała te skały z głębokości około 1000 metrów pod ziemią.

Jak wspomniałem wcześniej, jest udostępniona do zwiedzania. Koszt takiej przyjemności dla naszej trójki ( 2 os dorosłe + dziecko ) to 5,450 forintów czyli jakieś 72zł. Za tą cenę otrzymujesz wstęp do jaskini, 40 minutowe zwiedzanie z przewodnikiem, nasz przemiły Pan władał językiem angielskim :), ulotkę zawierającą informacje o trasie zwiedzania w kilkunastu językach, także polskim oraz jeśli boisz się temperatury około 11 stopni, otrzymasz bluzę/polar.

Trasa zwiedzania jest świetnie przygotowana, chodnik jest równy, skały oświetlone w bardzo efektowny sposób, podkreślający majestat tego miejsca. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiada o procesach powstawania tej struktury, a moment w którym gasną wszystkie światła i zapadają egipskie ciemności, robi ogromne wrażenie, nie tylko na dzieciach!!!!! 🙂

Jeśli będziesz w Budapeszcie jest to miejsce, które powinieneś zobaczyć! Fascynująca odmiana, od tradycyjnych miejskich atrakcji turystycznych.

Przydatne informacje:

Lokalizacja

Szemlő Mountain Cave

Budapest, Pusztaszeri út 35, 1025 Węgry

Godziny otwarcia:

poniedziałek

• 10:00–16:00

wtorek

• Zamknięte

środa

• 10:00–16:00

czwartek

• 10:00–16:00

piątek

• 10:00–16:00

sobota

• 10:00–16:00

niedziela

• 10:00–16:00

Adres www:

http://www.dunaipoly.hu

Pozdrawiamy Michał z Rodzinką 🙂

Comments are closed.