Program “Zanocuj w lesie”

Program “Zanocuj w lesie”

Biwak na obszarze objętym Programem “Zanocuj w Lesie” z dopuszczeniem używania kuchenek gazowych. Nadszedł czas by sprawdzić jak działa Program “Zanocuj w Lesie” wdrożony przez Lasy Państwowe.

Wybrałem obszar na którym dopuszczone jest używanie kuchenek gazowych, lokalizacja ta jednak wydawała się mieć jedną wadę… położona była blisko miejscowości, i kliku wsi. A sam las, co wiedziałem z doświadczenia, jest dość ruchliwy i sporo osób z niego korzysta. Czyli nie do końca to czego przeważnie w biwakowaniu szukam, a szukam spokoju, elementu “dzikości” i oddalenia od dróg i miast. Nie krytykuje Programu Zanocuj w Lesie, uważam że dobrze że coś zaczyna się dziać w temacie naszej pasji i większego “legalnego” dostępu do lasów. Ale widzę też pewne minusy i niedociągnięcia.

Idąc tego dnia na noc w lesie, chciałem zwyczajnie zobaczyć jak to jest biwakować zgodnie z zasadami regulaminu programu. Zobaczyć czy biwak bez możliwości gotowania, wpatrywania i relaksu przy żywym ogniu jest w moim wykonaniu możliwe, bo jak wiecie jestem dużym fanem i propagatorem używania niewielkich kuchenek na drewno gdzie w sposób bezpieczny możemy utrzymywać niewielki ogień.

Jaka jest moja opinia po tej nocy spędzonej w terenie? No cóż nie do końca jest to klimat jakiego szukam podczas biwakowania, ale nie było wcale źle, miło spędziłem czas na łonie natury, odpocząłem, nadgoniłem trochę z książką. Było całkiem ok. Na pewno w przyszłości ponownie skorzystam z miejsc wyznaczonych do biwakowania w ramach tego programu.

Podczas tego biwaku używałem naszej podłogi turystycznej oraz Tarp 3 x 3m. Wiał silny wiatr i dzięki schronieniu z Tarp-a miałem miejsce by się przed nim schować.

Zapraszam na szczegółową wideo-relację z tego biwaku 🙂

Pozdrawiam Michał

Program “Zanocuj w Lesie” sprawdzamy jak to jest na legalu 🙂
Comments are closed.